سهام داران شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
ورود سهامداران
قائم‌مقام انجمن کارفرمائی پتروشیمی اعلام کرد:
ابهامات عرضه انحصاری خوراک پروپیلن در بورس/ کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی‌ها قائم‌مقام انجمن کارفرمائی پتروشیمی اعلام کرد:

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به عرضه خوراک پروپیلن پتروشیمی های تولیدکننده محصولات پلی پروپیلنی در بورس، از کاهش عرضه خوراک نفتا به مجتمع های پتروشیمی خبر داد.
 
به گزارش انرژی نیوز به نقل از انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، مهندس «فریبرز کریمائی»  با بیان اینکه مشکلات دیگری نیز همچون کمبود خوراک برخی شرکت‌های پتروشیمی و کاهش تولید این مجتمع ها به دلیل بعضا سیاستهای نادرستی که سوی برخی تأمین کنندگان اتخاذ می گردد، به کمبود پلی پروپیلن گرید نساجی در هفته های ششم تا دهم در سال 1397 اشاره کرد و ادامه داد: دلیل اصلی آن علاوه بر تعمیرات اساسیِ یکی از بزرگترین تولید کنندگان این گرید در آن مقاطع (پتروشیمی مارون)، عدم امکان تأمین خوراک شرکت‌های پتروشیمی حداقل به میزان هفتگی 2500 تن پروپیلن از یکی از پالایشگاههای کشور بوده است .
 
قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران اضافه کرد: شرکتهای پتروشیمی خود به دلیل اینکه پالایشگاه مذکور بر خلاف رویه سالهای گذشته و همچنین رویه های معمول در فروش انواع خوراک صنایع پتروشیمی اقدام به عرضه پروپیلن صرفا از طریق بورس کرده بود، خرید خود را از این پالایشگاه متوقف کردند.
 
وی با یادآوری اینکه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اخیرا اصرار دارد که شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده پلی‌پروپیلن، خوراک پروپیلن خود را از بورس انرژی خریداری کنند، تاکید کرد: این اصرار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دارای اشکالات و ابهامات متعددی است.
 
کریمایی با بیان اینکه اولا چندین میلیون تن خوراک توسط وزارت نفت، شرکت ملی گاز و دیگر شرکت‌های بالادستی صنعت نفت و حتی خوراک‌های بین مجتمعی درپتروشیمی و نیز خوراک نفت خام خود پالایشگاه ها براساس قانون مصوب دولت و مجلس در خارج از بورس و در قالب قراردادهای فیمابین خرید و فروش می‌شود، گفت:  مورد دوم بر اساس قوانین و دستورالعملهای موجود، خوراک مایع صنایع پتروشیمی باید با قیمت 95 درصد فوب خلیج فارس در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد و طبیعتا دلیلی برای عرضه آن در بورس که می‌‌تواند منجر به افزایش قیمت و همچنین ورود برخی واسطه ها و دلالان و خریداران غیر پتروشیمی به بازار گردد، وجود ندارد .
 
وی، ادامه داد: مورد سوم بازار بورس محل کشف قیمت بوده، درحالی که قیمت خوراک مایع صنایع پتروشیمی بطور مشخص معادل 95 درصد فوب خلیج فارس بوده و از قبل کشف شده بوده، بنابراین ضرورتی برای عرضه این خوراک ها در بورس وجود ندارد . فلسفه مفاد بند 6 تصمیمات مورخ 28/12/1390 ستاد هدفمندکردن یارانه ها و همچنین نامه مدیرکل محترم نظارت بر کالاهای غیرفلزی مبنی بر عدم عرضه خوراک پتروشیمی‌ها در بورس نیز اساسا همین بوده است .
 
قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران یادآور شد: پالایشگاه شازند عرضه کننده انحصاری پروپیلن بوده و در مورد محصولاتی که بصورت انحصاری عرضه می‌شوند ، فروش در بورس کاملا بی معنی بوده و میتواند بسیار خطرناک باشد. مصوبات شورای رقابت در اینخصوص نیز تأکید بر استثنا شدن عرضه های انحصاری از مکانیزم بورس دارد .
 

کاهش عرضه خوراک نفتا به پتروشیمی‌ها

کریمائی با اعلام اینکه درباره نفتا هم همین مسیر طی شد و بنا به دلایل مختلف از جمله افزایش صادرات نفتا و مصرف بیشتر آن در واحدهای بنزین سازی پالایشگاه های کشور، خوراک واحدهای پتروشیمی به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و شرایط بسیار سختی را برای پتروشیمی‌ها ایجاد کرده است ، بیان کرد: علاوه بر کاهش میزان خوراک آمار و اطلاعات بورس انرژی نشان می‌دهد که در 5/2 ماه گذشته بیش از 76 هزار تن نفتا که خوراک اصلی شرکتهای پتروشیمی تولید کننده پلیمر است در بورس انرژی به فروش رسیده و قیمت آن نیز در حدود 5/4 درصد از طریق رقابت افزایش یافته است .

وی، افزود: سؤال اساسی اینجاست که چه کسانی این نفتا را خریده اند ؟ اگر پتروشیمی ها خریده اند که چرا باید به قیمت بالاتر از قانون، خوراک خود را دریافت کنند ؟ و چرا باید در چنین شرایطی که بیش از هر زمان دیگری باید از تولیدات داخلی حمایت کنیم، باعث افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی ها می‌شویم؟ و اگر غیر از پتروشیمی‌ها خرید کرده اند که دیگر هیچ .

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون برخی پالایشگاه‌ها ترجیح میدهند نفتای خود را صادر کنند و ترجیح برخی دیگر از پالایشگاهها نیز تبدیل بیشتر آن به بنزین است که این مسائل باعث کاهش شدید خوراک نفتای تحویلی به شرکتهای پتروشیمی شده که طبیعتا منجر به کاهش تولید و تسری آن به صنایع پائین دستی پتروشیمی خواهد شد، تصریح کرد: این درحالی است که همانطور که درباره پتروشیمی ها این اصل وجود دارد که تامین نیاز داخلی در اولویت است و بعد از تامین داخلی می توانند به صادرات بپردازند، خاطرنشان کرد: پالایشگاه‌ها که خوراک پتروشیمی ها را تامین می کنند هم باید همین گونه باشد، یعنی اول نیاز داخلی را تامین و سپس مازاد آن را صادر کنند. معنا ندارد وقتی می توانیم نفتا را در بازار داخلی با ارزش افزوده بالا به سایر محصولات پلیمری تبدیل کنیم، آن را صادر کنیم؛ این خود به نوعی خام فروشی محسوب می شود.

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی در پایان با اعلام اینکه حدود 35 درصد نیاز صنایع پایین دستی داخلی توسط شرکت‌های خوراک مایعی پتروشیمی تامین می شود که عمدتا پلیمری هستند و این بیانگر جایگاه مهم این 10 شرکت در زنجیره ارزش محصولات پتروشیمی و کالاهای مصرفی نهایی  است، خاطرنشان کرد:هرگونه نوسان در تامین خوراک پتروشیمی های خوراک مایع چه از نظر مقدار و چه از نظر قیمت، بر بازار محصولات پلیمری و عرضه در بازار صنایع تکمیلی پتروشیمی تاثیرگذار است.

تاریخ: 1397/03/30
تعداد بازدید: 27
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمام حقوق مادی و معنویی این سایت متعلق به شرکت پتروشیمی خلیج فارس می باشد
شاخص های بازار بورس در یک نگاه
Powered by DorsaPortal