سهام داران شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس
ورود سهامداران
افزایش 30 درصدی در معاملات پلیمری بورس کالا؛
دلایل جهش 290 درصدی تقاضا برای PET/ رشد 150 درصدی تقاضای خرید پلیمرها در بورس افزایش 30 درصدی در معاملات پلیمری بورس کالا؛

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی با اشاره به جهش بی سابقه تقاضا برای انواع محصولات پتروشیمی و پلیمری در بورس کالا، اعلام کرد: در دو ماه گذشته تقاضا برای خرید از حدود 962 هزار تن پارسال به 2 میلیون و 448 هزار تن افزایش یافته است.

به گزارش انرژی نیوز به نقل از
انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی، مهندس «فریبرز کریمائی» با بیان اینکه در شرایط فعلی که قیمت ارز رسمی کشور تک نرخی شده، شرکت‌های پتروشیمی بیشترین انگیزه برای فروش محصول تولیدی خود در بورس داخلی را دارند، چرا که مبانی قیمت در بازار بورس فوب خلیج فارس بوده و نرخ ارز نیز ثابت و بدون تغییر است و علاوه بر اینها در فروش داخلی امکان وصول وجه ریالی محصولات فروخته شده هم سریع تر و هم با بروکراسی کمتر محقق می‌گردد و از طرفی امکان رقابت چند درصدی نیز در این بازار وجود دارد .

قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران با اعلام اینکه فروش داخلی محصولات پتروشیمی بر خلاف صادرات، با مشکلاتی همچون سامانه نیما، بازاریابی، انتقال ارز از خارج به داخل کشور و ریسک‌های متعدد در شرایط تحریمی مواجه نیست، تصریح کرد: بدون شک با اجرای سیاست جدید ارزی دولت، انگیزه پتروشیمی‌ها برای ارائه محصولات به بازار داخلی افزایش یافته است و بنابراین این ادعا که گاها مطرح می‌شود شرکت‌های پتروشیمی تمایلی برای عرضه در بازار داخلی ندارند اساسا مبنایی ندارد .

وی، افزود: گواه این مدعا هم این است که میزان محصولات پلیمری معامله شده در دوره بعد از سیاست ارزی جدید ، یعنی از 22 فروردین تا کنون 592هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حدود 30 درصد افزایش داشته است . حجم معامله محصولات پلیمری در مدت مشابه سال قبل تنها 458 هزار تن بوده است .

این مقام مسئول در انجمن پتروشیمی با بیان اینکه التهابات اخیر برخی از محصولات پلیمری و پتروشیمیایی در بازار داخلی دلایل مختلفی دارد که رفع آنها در گرو آسیب شناسی صحیح و ریشه یابی مشکلات و رفع آنها است، اظهار داشت: از جمله محصولاتی که در هفته های اخیر با تنش هایی در بازار مواجه بوده پلی اتیلن ترفتالات بطری بوده که علیرغم اینکه شرکت پتروشیمی تندگویان به عنوان تنها تولید کننده این محصول تمامی تولیدات خود را در هفته های اخیر و از طریق بورس کالا روانه بازار کرده است ، لیکن به دلیل تقاضای بسیار بالا برای این محصول و وجود حجم قابل توجهی از تقاضای دلالی برای آن ، بازار این گرید پتروشیمی با تنشهایی روبرو شد .

کریمائی ادامه اداد : در همین دوره بعد از اجرای سیاست تک نرخی ارز، حجم تقاضای این گرید پتروشیمی (پت بطری) به 347 هزار تن افزایش یافت و این تقاضا 290 درصد بیشتر از تقاضا برای این محصول در دوره مشابه سال گذشته بود . بنابراین باید دید چرا در یک مدت کوتاه تقاضا برای یک چنین محصولی تا این حد افزایش یافته است .


رشد 150 درصدی تقاضای خرید پلیمرها در بورس

به گفته قائم مقام انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی ایران بررسی‌ها نشان می‌دهد که با توجه به تفاوت نرخ ارز رسمی و غیر رسمی در داخل و خارج از کشور، انگیزه بسیار زیادی برای خرید محصولات پتروشیمی از بورس و صادرات آن به خارج از کشور وجود دارد که دلیل اصلی حجم بالای تقاضا در اینخصوص است .

وی، تاکید کرد: این مشکل برای محصولات دیگری که در بازار دچار تنش هستند نیز مصداق دارد به گونه ایکه تقاضای کل محصولات پلیمری در 2 ماهه اخیر دو میلیون و 448 هزار تن بوده در حالی که در مدت مشابه سال قبل تنها 962 هزار تن بوده است . یعنی در دو ماهه اخیر شاهد رشد بیش از 150 درصدی تقاضا نسبت به سال قبل بوده‌ایم .

تاریخ: 1397/03/30
تعداد بازدید: 17
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
تمام حقوق مادی و معنویی این سایت متعلق به شرکت پتروشیمی خلیج فارس می باشد
شاخص های بازار بورس در یک نگاه
Powered by DorsaPortal